Jaki wpływ na psychikę ma niedobór wapnia?

Mózg jest centralnym układem nerwowym, złożoną strukturą, która kontroluje ruch ciała i funkcje komórkowe. Wapń pomaga w rozwoju mózgu płodu. Dlatego kobiety, które nie spożywają wystarczającej ilości wapnia w czasie ciąży, są narażone na większe ryzyko upośledzenia umysłowego i autyzmu. Wapń jest kluczowym elementem dla rozwoju mózgu. Dlatego też nieodpowiednie spożycie wapnia może powodować różne objawy, w tym drażliwość, wzdęcia i obniżony nastrój.

Zmiany nastroju

Niedobór wapnia może prowadzić do różnych objawów, w tym zmian nastroju. Organizm ludzki potrzebuje wapnia do kilku procesów fizycznych i psychicznych. Chociaż wapń jest przechowywany głównie w kościach, jest on również niezbędny do poruszania się włókien mięśniowych, przewodzenia prądu w sercu i produkcji neuroprzekaźników, substancji chemicznych, które wysyłają wiadomości między komórkami nerwowymi. Jeśli wapń nie jest dostarczany do organizmu, rezultatem mogą być zmiany nastroju i depresja.

Niedobór wapnia może powodować wiele objawów, w tym wrażliwość na zimno, drażliwość, drżenie i zwiększoną potrzebę korzystania z łazienki. Chociaż przyczyny tych objawów są różne, stan ten można przypisać niedoborowi wapnia. Oprócz zmian nastroju, niski poziom wapnia może powodować zmiany w mózgu, jak również problemy z widzeniem, a nawet osteoporozę.

Podczas gdy niedobór witaminy D może powodować zmiany nastroju, suplementacja wapnia może być korzystna dla kobiet zbliżających się do menopauzy. Podczas gdy wapń potrzebuje witaminy D, wiele suplementów wapnia zawiera już witaminę D. Kwasy tłuszczowe omega-3 są ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i mogą pomóc w zapobieganiu depresji. Znajdują się one w rybach, orzechach, warzywach i mięsie karmionym trawą. Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą wpływać na poziom serotoniny, neuroprzekaźnika, który pomaga regulować nastrój.

Drażliwość

Niedobór wapnia to nie to samo co zgryzota. Jest to stan medyczny, w którym Twojemu organizmowi brakuje wystarczającej ilości tego minerału. Kiedy masz niedobór wapnia, twój organizm zacznie pobierać go z kości. Jest to jak wyciąganie pieniędzy z kasy bez uprzedniego sprawdzenia stanu konta. Nierzadko w wyniku niedoboru wapnia pojawiają się łamliwe paznokcie, drgania mięśni i wrażliwość nerwów. Niedobór wapnia może również prowadzić do problemów behawioralnych, takich jak niepokój i depresja.

Objawy niedoboru wapnia różnią się w zależności od osoby. Jeśli cierpisz na poważny niedobór wapnia, możesz doświadczyć skurczów mięśni, dezorientacji i zawrotów głowy. Możesz również doświadczyć zaburzeń równowagi elektrolitowej. Suplementy wapnia powinny być przyjmowane przez osoby w wieku od 25 do 65 lat. Kobiety powyżej 50 lat powinny przyjmować co najmniej 1500 mg wapnia dziennie. Witamina D jest potrzebna do wchłaniania wapnia z pożywienia.

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś objawów niedoboru wapnia, wiesz jak bardzo może to być stresujące. Niski poziom wapnia może spowodować, że człowiek traci samokontrolę. Wapń w ich organizmie waha się w sposób podobny do tego, jaki obserwujemy na skali. Ale poziomy zanurzają się zbyt szybko dla nich do obsługi, i mogą stać się niekontrolowane. Objawom tym często towarzyszy niepokój i nadmierne oddychanie.

Wzdęcia

Niedobór wapnia jest szkodliwy dla twoich kości i może nawet spowodować osteoporozę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego konsekwencji związanych z psychiką. Chociaż najczęstsze skutki zdrowotne niedoboru wapnia to ból kości i osteoporoza, może on również wpływać na Twój nastrój. Wapń jest również niezbędny do skurczu mięśni i pomaga regulować bicie serca. W związku z tym osoby z niskim poziomem wapnia mogą cierpieć na depresję i zaburzenia nastroju.

Osoby z niskim poziomem wapnia mogą odczuwać ogromne zmęczenie, skurcze mięśni i drżenie. Mogą również doświadczać zawrotów głowy. Niedobór wapnia może również wpływać na mózg i prowadzić do stanów psychicznych, takich jak lekkie zapomnienie, dezorientacja, a nawet ciężka psychoza. Inne objawy niedoboru wapnia to wypadanie włosów i suchość skóry. Niektóre osoby z niskim poziomem wapnia mogą nawet doświadczać zmian nastroju i problemów ze snem.

Kiedy Twoje kości są osłabione, możesz czuć się senny i ospały. Ponieważ wapń nie może być przyjmowany w dużych ilościach, Twój organizm jest w stanie poradzić sobie tylko z jego ilością. Niedobór wapnia wpływa również na przekazywanie sygnałów między komórkami Twojego ciała. Kiedy spożywasz pokarmy bogate w wapń, zakończenia nerwowe w komórkach mięśniowych uwalniają jony wapnia. Jony te wiążą się z białkami aktywatora i sygnalizują mięśniom skurcz. Gdy poziom wapnia jest wystarczająco niski, mięśnie nie mogą się prawidłowo kurczyć, co może powodować mimowolne drgania i skurcze.

Niski nastrój

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że niski poziom wapnia może wpływać na nasz nastrój. Wapń sprawia, że nasze kości są mocne i pomaga naszemu mózgowi komunikować się z ciałem. Jednakże, jeśli nie dostarczamy wystarczającej ilości wapnia, może to powodować różne problemy – od problemów z zębami po osteoporozę. Niski poziom wapnia może wpływać na nasz nastrój, ale są też inne objawy, takie jak zaburzenia widzenia i sztywność mięśni. Drżenia są jednym z najczęstszych skutków ubocznych niskiego poziomu wapnia.

Niedobór wapnia może prowadzić do depresji. Wapń jest niezbędny do optymalnego funkcjonowania różnych procesów fizycznych organizmu. Chociaż zwykle myślimy o wapniu jako o materiale budowlanym dla naszych zębów i kości, jest on w rzeczywistości niezbędny dla funkcji naszego mózgu, w tym dla przewodnictwa elektrycznego serca i włókien mięśniowych. Dodatkowo wapń pomaga w produkcji neuroprzekaźników, substancji chemicznych, które przenoszą wiadomości z naszych komórek nerwowych. Niski poziom wapnia może prowadzić do depresji i innych zaburzeń nastroju.

Badania powiązały niski poziom wapnia z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), częstym zaburzeniem u kobiet. Przyjmowanie suplementów wapnia przed miesiączką zmniejszyło retencję płynów i poprawiło nastrój u kobiet, które przyjmowały suplement. Niedobór wapnia może również powodować bolesny zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i złamania kości. Nawet niewielka ilość wapnia podczas ciąży może prowadzić do złamań kości. Chociaż wapń może poprawić objawy PMS, ważne jest, aby utrzymać zrównoważony poziom wapnia podczas ciąży.

Kruche paznokcie

Niedobór wapnia prowadzi do łamliwych paznokci. Organizm potrzebuje tego minerału dla mocnych kości i zębów, a jego brak może prowadzić do łamliwych paznokci. Możesz uzyskać wystarczającą ilość wapnia poprzez produkty mleczne, orzechy, nasiona i ryby. Powinieneś również spożywać kwasy tłuszczowe omega-3. Kwasy te pochodzą z pożywienia. Twoje ciało nie może ich produkować, więc muszą być uzyskane z żywności. Jeśli nie spożywasz ich wystarczająco dużo, Twoje paznokcie staną się kruche i będą się rozdwajać.

Jeśli zauważysz łamliwe, suche paznokcie lub grube, łuszczące się lub przerzedzone paznokcie, możesz cierpieć na niedobór wapnia. Jeśli masz niski poziom wapnia, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że brakuje ci ważnych składników odżywczych. Podczas gdy brak wapnia może prowadzić do łamliwych paznokci, inne niedobory, takie jak żelazo, również mogą je powodować. Jeśli podejrzewasz, że masz niedobór wapnia, odwiedź lekarza. On lub ona może pomóc ci określić przyczynę problemu, która może obejmować problem żywieniowy lub zdrowotny.

Innym powodem, dla którego masz łamliwe, łuszczące się paznokcie, jest niedobór żelaza. Niski poziom żelaza we krwi może prowadzić do niskiej liczby czerwonych krwinek. Niedobór żelaza może również powodować łamliwe paznokcie i skórę. Przyjmowanie suplementów żelaza jest jednym ze sposobów na skorygowanie tego problemu. Suplement multiwitaminowy może również pomóc. Podczas gdy żelazo może pomóc twojemu ogólnemu zdrowiu, nie wyleczy twoich kruchych, łuszczących się paznokci.

Osteoporoza

Jeśli masz niską gęstość kości, jesteś narażony na złamania. Chociaż złamania spowodowane upadkiem lub upadkiem spowodowanym przez ciężki przedmiot nie zagrażają życiu, mogą być wyniszczające. Do najczęstszych złamań związanych z osteoporozą należą złamania biodra, nadgarstka i kręgosłupa. Złamania kompresyjne tych kości mogą wystąpić w wyniku wykonywania prostych, codziennych ruchów. Ponadto złamania biodra mogą być przyczyną zakażeń szpitalnych i zakrzepów krwi w płucach.

Niewystarczające spożycie wapnia i witaminy D może być głównym czynnikiem przyczyniającym się do tego. Badania pokazują, że osoby, które nie spożywają wystarczającej ilości wapnia i witaminy D, mają większe ryzyko wystąpienia osteoporozy. Związek pomiędzy spożyciem wapnia a osteoporozą pozostaje nieuchwytny, ale warto go zbadać. Związek między spożywaniem wapnia w diecie a osteoporozą jest złożony, a dokładny mechanizm, za pomocą którego się one wiążą, może nie być do końca poznany.

Jak wspomniano, zapotrzebowanie człowieka na wapń różni się w zależności od wieku i płci. Na przykład dzieci potrzebują więcej wapnia niż dorośli, ponieważ ich struktury kostne wciąż rosną. Również starszym kobietom zazwyczaj zaleca się przyjmowanie suplementów wapnia, ponieważ są one bardziej podatne na osteoporozę. Niektórzy ludzie są nawet proszeni o przyjmowanie suplementów, jeśli mają pewne warunki medyczne. Jeśli masz któryś z tych stanów medycznych, Twój lekarz może zalecić zwiększenie spożycia wapnia.

Podobne tematy