Jakie suplementy diety należy przyjmować w ciąży?

Jakie suplementy diety powinny być przyjmowane w czasie ciąży będą się różnić w zależności od potrzeb Twoich i Twojego nienarodzonego dziecka. Mogą one obejmować żelazo, kwas foliowy, potas i jod. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych niezbędnych witaminach. Pamiętaj również o tym, aby dużo odpoczywać i ćwiczyć, aby uniknąć odwodnienia. Ponadto Twój organizm potrzebuje dużo wapnia i fosforu, aby rozwijać mózg dziecka.

Żelazo

Suplementy diety z żelazem powinny być przyjmowane podczas ciąży, a badanie krwi jest najlepszym sposobem na określenie poziomu żelaza. Kobiety, które są weganami lub wegetarianami są bardziej narażone na anemię niż te, które nie są. Kobiety, które cierpią na poranną chorobę lub które mają wieloraczki, mogą również potrzebować dodatkowego żelaza. Objawy anemii w czasie ciąży to zmęczenie, zawroty głowy i duszności. Niedobór żelaza podczas ciąży może prowadzić do wielu komplikacji, w tym niskiej masy urodzeniowej, przedwczesnego porodu i depresji poporodowej.

Ciąża to czas, w którym należy skupić się na zdrowej diecie i ćwiczeniach. Ważne jest również, aby wybierać witaminy prenatalne, które zawierają wystarczającą ilość żelaza. Suplementy żelaza pomagają Twojemu organizmowi produkować więcej krwi, a objętość Twojej krwi podwaja się podczas ciąży. Oprócz pomocy w rozwoju dziecka, przyjmowanie suplementów żelaza poprawi Twój ogólny stan zdrowia oraz zdrowie Twoje i Twojego dziecka. Pamiętaj jednak, że nadal ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli odczuwasz jakiekolwiek objawy.

Niemieckie towarzystwa medyczne zalecają przyjmowanie suplementów żelaza podczas ciąży dla kobiet z anemią. Jednak częstość występowania anemii wśród kobiet w ciąży w Niemczech jest niższa niż w krajach o niskich i średnich dochodach. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2011 roku 24,4% ciężarnych kobiet w Niemczech miało anemię. W związku z tym realizacja badania nie jest jeszcze jasna. Potrzebne jest dokładniejsze i bardziej szczegółowe badanie, aby zrozumieć powody, dla których kobiety w ciąży nie powinny przyjmować suplementów żelaza.

Kwas foliowy

Podczas ciąży kobiety powinny spożywać 400-800 mikrogramów kwasu foliowego dziennie. Jednak niektóre czynniki mogą sprawić, że będą potrzebowały więcej kwasu foliowego, np. historia rodzinna wad cewy nerwowej. Aby uzyskać maksymalną ilość kwasu foliowego, kobiety powinny skonsultować się z lekarzem na temat ich wymagań dotyczących kwasu foliowego. Kwas foliowy można znaleźć w żywności, takiej jak pomarańcze i szpinak.

American College of Obstetricians and Gynecologists zaleca, aby kobiety w ciąży przyjmowały 600 mikrogramów kwasu foliowego dziennie. Znajduje się on również w większości witamin prenatalnych. Ale ponieważ wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że są w ciąży do sześciu tygodni po poczęciu, wielu lekarzy zaleca przyjmowanie 400 mikrogramów kwasu foliowego dziennie. Przyjmowanie suplementów kwasu foliowego w czasie ciąży może faktycznie zapobiec wadom cewy nerwowej, które mogą skutkować wadami wrodzonymi.

Witamina B kwas foliowy pomaga organizmowi tworzyć nowe komórki, co jest niezbędne dla zdrowej ciąży. Kwas foliowy znajduje się w żywności wzbogaconej i w niektórych witaminach. Odgrywa on również rolę w tworzeniu DNA i czerwonych krwinek. Dodatkowo pomaga zamknąć cewę nerwową w zarodku, w której rozwinie się mózg i serce Twojego dziecka. Kwas foliowy jest również korzystny dla serca dziecka i zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych wad wrodzonych.

Jod

Kobiety ciężarne powinny spożywać suplementy diety z jodem w czasie ciąży, aby zapewnić odpowiedni poziom jodu we krwi. Jest to ważne, ponieważ brak jodu może negatywnie wpłynąć na rozwój nienarodzonego dziecka. Konieczne jest również ograniczenie spożycia przetworzonych mięs, w tym boczku, kiełbasy i hot dogów. Jeśli jesteś zaniepokojona swoim poziomem żelaza w czasie ciąży, powinnaś porozmawiać z lekarzem. Pokarmy bogate w żelazo mogą poprawić Twój status żelaza. Niektóre z tych pokarmów to drób, czerwone mięso, tofu i płatki śniadaniowe wzbogacone żelazem. Pokarmy bogate w witaminę C to pomarańcze, brokuły i papryka.

Badania dotyczące roli suplementacji jodu w czasie ciąży nie są jednoznaczne. W jednym z badań Velasco i wsp. stwierdzili, że spożycie jodu u kobiet w ciąży było pozytywnie związane z wynikami psychomotorycznymi. W innym badaniu przeprowadzonym przez Gowachirapant i wsp. stwierdzono, że kobiety ciężarne, które spożywały w czasie ciąży suplementy zawierające jod, nie były znacząco mniej narażone na wystąpienie problemów neurorozwojowych.

Chociaż Wielka Brytania nigdy nie wdrożyła narodowego programu fortyfikacji jodem, wiele innych krajów to zrobiło. Porady dietetyczne brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia nie określają jednak znaczenia jodu w czasie ciąży. Porady żywieniowe powinny jasno określać potrzebę zwiększonego spożycia jodu w czasie ciąży i wskazywać dobre źródła dietetyczne.

Potas

Będąc w ciąży, powinnaś zapewnić sobie spożycie wystarczającej ilości potasu, aby wspierać wzrost dziecka. Niski poziom potasu w organizmie może powodować obrzęki, czyli stan, w którym ciało puchnie. Możesz poprosić swojego ginekologa o zbadanie poziomu potasu. Niski poziom potasu może prowadzić do powikłań, takich jak powikłania ciąży – stan przedrzucawkowy. Suplementy diety z potasem powinny być przyjmowane podczas ciąży, aby zaspokoić wysokie zapotrzebowanie organizmu na potas.

Chociaż nie ma określonego limitu ilości potasu, jaką powinna spożywać kobieta w ciąży, niektóre kobiety mogą być zagrożone jego niedoborem. Umiarkowany niedobór może być leczony suplementami potasu. Z kolei ciężka hipokaliemia może wymagać intensywnego monitorowania i dożylnego wlewu potasu. Hiperkaliemia jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży i powinna być leczona w warunkach szpitalnych.

W czasie ciąży potas jest szczególnie ważny, ponieważ w organizmie kobiety ciężarnej zachodzą radykalne zmiany hormonalne. Może to powodować liczne choroby i powikłania. Potas jest niezbędnym minerałem odpowiedzialnym za wiele ważnych funkcji organizmu, w tym za równowagę elektrolitową. Potas jest niezbędny do utrzymania równowagi płynów i elektrolitów, dwóch najczęstszych powikłań ciąży. Pomaga złagodzić retencję płynów i zapewnia optymalny rozwój płodu.

Selen

Dużym pytaniem zadawanym przez lata jest to, czy suplementy diety z selenem powinny być przyjmowane w czasie ciąży. Wiele badań klinicznych dowodzi, że suplementacja selenem jest bezpieczna i skuteczna w czasie ciąży, ale istniejące wytyczne i opinie ekspertów są w dużej mierze niespójne. Pomimo tego, suplementy diety z selenem powinny być przyjmowane przez wszystkie kobiety w ciąży, niezależnie od tego, czy są to kobiety zachodnie czy niezachodnie. Potrzebny jest kompleksowy przegląd dowodów w celu ustalenia, czy suplementacja selenem jest bezpieczna i skuteczna.

Istnieje dietetyczna dawka selenu, czyli zalecana ilość selenu, jaką dana osoba powinna spożywać każdego dnia. W USA poziom ten jest stosunkowo niski u zdrowych osób dorosłych. Jednak niektóre warunki, takie jak astma i niepłodność, są związane z niskim poziomem selenu. W tych przypadkach lekarz może zalecić suplementy diety z selenem. Selen został przebadany pod kątem potencjalnych korzyści w dziesiątkach stanów zdrowia, w tym niepłodności i astmy. Zwiększenie spożycia selenu poprzez suplementy diety jest częścią zalecanej diety.

Badanie miało na celu zbadanie wpływu przedporodowej suplementacji selenem na główne wyniki ciąży i progresję choroby HIV u kobiet zakażonych HIV. Chociaż badania te mają charakter wstępny, należy zauważyć, że wyniki wskazują, iż suplementacja se poprawia zdrowie matki i wynik ciąży. Docelowo suplementacja selenem powinna być zalecana kobietom w ciąży z HIV. Wyniki badania mogą doprowadzić do zmian w zalecanym dawkowaniu selenu dla populacji zakażonej HIV.

Błonnik

Istnieje kilka powodów, dla których warto przyjmować suplementy diety z błonnikiem w czasie ciąży, w tym fakt, że pomaga on poprawić wchłanianie składników odżywczych i kontrolować poziom cukru we krwi. Błonnik jest również przydatny w zapobieganiu zaparciom i hemoroidom w czasie ciąży. American Pregnancy Association zaleca przyjmowanie 25-30 gramów błonnika dziennie. Ważne jest również, aby pić dużo wody podczas przyjmowania suplementów błonnika, aby ułatwić ich przemieszczanie się przez organizm.

W jednym z badań stwierdzono, że spożycie błonnika rozpuszczalnego w diecie kobiet w ciąży nie było wystarczająco wysokie. Wynika to z faktu, że większość badanych matek miała nieodpowiednie spożycie błonnika, mimo że spożywały głównie pokarmy pochodzenia roślinnego. Podobnie, ilość błonnika w ogólnym spożyciu żywności na osobę była wystarczająco niska, aby wspierać odpowiednie odżywianie. Tak więc, ważne było uzupełnienie diety uczestników badania o suplementy diety.

Chociaż spożywanie diety wysokobłonnikowej jest ważne dla kobiety w ciąży, to prawdopodobnie jest ona narażona na wiele chorób i zaburzeń wynikających z braku błonnika. Diety wysokobłonnikowe wiążą się z mniejszą częstością występowania cukrzycy ciążowej oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Chociaż dieta wysokobłonnikowa jest łatwa do spełnienia, zawsze najlepiej jest zasięgnąć porady specjalisty medycznego, jeśli masz konkretne obawy.

Olej rybny

Istnieje wiele korzyści z przyjmowania oleju rybnego jako suplementu diety w czasie ciąży. Kwasy tłuszczowe omega-3 są doskonałym źródłem tych składników odżywczych. Jednak w niektórych badaniach wykazano, że olej rybny może powodować zwiększone krwawienie podczas operacji. W ostatnich badaniach stwierdzono, że związek ten jest nieistotny. Dlatego też wyniki te mogą nie dotyczyć kobiet w ciąży, które muszą przejść cesarskie cięcie. Możliwe jest również, że olej rybny może powodować u niektórych kobiet depresję poporodową.

Chociaż wielu kobietom zaleca się cotygodniowe spożywanie ryb, istnieją zagrożenia związane z rybami zimnowodnymi, zwłaszcza tymi o dużej zawartości rtęci. Chociaż suplementy oleju rybnego są stosunkowo bezpieczne do spożywania w czasie ciąży, kobiety powinny ograniczyć spożycie ryb do dwóch porcji tygodniowo. Jednak kobiety w ciąży powinny również rozważyć poziom neurotoksyn w owocach morza, zanim zdecydują się na ich przyjmowanie. Metylortęć jest neurotoksyną występującą w owocach morza. Wiadomo, że przekracza ona łożysko, ale jej wpływ na nienarodzone dziecko jest niejasny.

Przyjmowanie oleju rybnego jako suplementu diety w czasie ciąży ma wiele korzyści. Składniki odżywcze są niezbędne dla zdrowego rozwoju mózgu u płodu, dlatego matka powinna skupić się na zrównoważonej diecie, w tym na oleju rybnym. Przyjmowanie suplementów oleju rybnego jest bezpieczne, o ile kobieta najpierw skonsultuje się ze swoim lekarzem. Jednak niewłaściwy rodzaj oleju rybnego może zaszkodzić płodowi. Kobieta w ciąży nie powinna przyjmować suplementów diety, dopóki nie skonsultuje się z lekarzem i nie otrzyma zgody na ich przyjmowanie.

Podobne tematy