Neurologiczne objawy niedoboru witaminy

Jeśli masz niedobór witaminy B12, możesz się zastanawiać, jak wyglądają Twoje objawy. Niektóre z oznak i objawów są fizyczne, a niektóre psychiczne. Niektóre z nich rozwijają się powoli i pogarszają się z czasem, podczas gdy inni mogą w ogóle nie zauważyć żadnych objawów. W niektórych przypadkach niedobór witamin może w ogóle nie być widoczny, ale ważne jest, aby wiedzieć, czego szukać, ponieważ objawy niedoboru mogą wahać się od niewielkiego dyskomfortu do bardziej poważnego stanu.

Niedobór folianów

Podczas gdy niedobór folianów zazwyczaj nie powoduje objawów neurologicznych, brak folianów w organizmie może powodować wiele różnych problemów. Jednym z tych problemów jest encefalopatia Wernickego, zaburzenie neurologiczne, które jest związane z nadużywaniem alkoholu. Choroba ta wpływa na tylne kolumny rdzenia kręgowego, które przenoszą informacje o dotyku, wibracji i pozycji ciała w przestrzeni. Gdy poziom folianów jest niski, ramiona pacjentów drętwieją na wzór pończochy, powodując objawy takie jak osłabienie i drżenie.

Dieta bogata w foliany jest naturalnym źródłem tego składnika odżywczego. Jednak ludzie mogą mieć problemy z jego przyswajaniem, jeśli mają jego niedobór. Przegotowanie może zniszczyć folian naturalnie obecny w żywności. Niektóre leki mogą również zakłócać wchłanianie folianu, takie jak dializa lub leczenie niewydolności nerek. Ważne jest, aby przyjmować odpowiednie dawki witaminy B12 dla konkretnych objawów, których doświadczasz.

Niedobór tiaminy

Ośrodkowy układ nerwowy jest narządem żądnym energii i zużywa 20% całkowitych zasobów energetycznych organizmu. Czynności te obejmują odpalanie potencjałów czynnościowych, komunikację neuronów i tworzenie chemicznych synaps. Mózg wykorzystuje glukozę jako podstawowe paliwo. Z tego powodu, niedobór tiaminy powoduje objawy neurologiczne i jest związany z warunkami neurorozwojowymi i głównymi chorobami psychicznymi. Defekty w metabolizmie tiaminy powodują objawy neurologiczne podobne do tych wywołanych przez PDH. Najczęstszą manifestacją jest zespół Leigha i zajęcie zwojów podstawy.

Istnieje kilka form niedoboru tiaminy. Genetyczna beriberi wpływa na wchłanianie tiaminy w organizmie. Objawy te różnią się u poszczególnych osób. W niektórych przypadkach beriberi może prowadzić do poważnego uszkodzenia mózgu i zwiększonego ryzyka rozwoju zespołu Wernicke-Korsakoffa. Aby zdiagnozować niedobór tiaminy, konieczne są badania krwi i moczu. Lekarze mogą również przeprowadzić badanie fizyczne, aby sprawdzić, czy nie występują problemy neurologiczne i wady serca.

Niedobór witaminy B12

Gdy osobie brakuje wystarczającej ilości witaminy B12 w krwiobiegu, może ona doświadczyć niektórych lub wszystkich tych objawów. Objawy te mogą obejmować drętwienie, mrowienie, osłabienie, depresję, trudności w przełykaniu i duszności. W skrajnych przypadkach, osoba może również doświadczyć depresji, paranoi i utraty pamięci. Ostatecznie, osoby z niedoborem B12 mogą stracić zmysł smaku.

W niedawno przeprowadzonym badaniu, zbadaliśmy charakterystykę i prezentacje neurologiczne dzieci z niedoborem B12. Stwierdziliśmy, że brak witaminy B12 prowadzi do wielu różnych objawów neurologicznych, w tym neuropatii, drżenia, a nawet depresji. W wielu przypadkach suplementacja witaminą B12 zapobiega postępowi choroby, zwłaszcza w populacjach wysokiego ryzyka, takich jak osoby bezdomne lub starsze.

Makrocytoza

Makrocytoza jest częstym neurologicznym objawem niedoboru witaminy. Może być również spowodowana wieloma schorzeniami. Na ogół potrzeba więcej czasu, aby rozwinęły się neurologiczne objawy niedoboru witaminy B12. Makrocytoza związana z alkoholem ustępuje samoistnie, gdy celem jest abstynencja. Niedokrwistości niemegaloblastyczne ulegają poprawie, jeśli leczone są schorzenia leżące u ich podłoża.

Osoby z anemią w wywiadzie powinny regularnie badać się pod kątem tej dolegliwości. Może być ona spowodowana niedostatecznym spożyciem witaminy B12 lub folianów w diecie. Objawy makrocytozy często woskują i słabną. Niektóre osoby mogą doświadczać ich przez wiele miesięcy, zanim zwrócą się o pomoc do lekarza. Ważne jest jednak, aby zgłosić się do lekarza, jeśli zauważysz któryś z tych objawów.

Anemia

Niedokrwistość zgorzelinowa jest rodzajem anemii, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Ten typ anemii jest zazwyczaj podstępny i może zająć trochę czasu, aby się rozwinąć, choć często jest mylony z innym zaburzeniem. Kiedy się rozwinie, może wystąpić klasyczna triada osłabienia, bólu języka i parestezji. Pacjent zgłasza się do lekarza głównie dlatego, że objawy te wskazują na inne zaburzenie, ale w rutynowym badaniu krwi stwierdza się niedokrwistość ze wskaźnikami makrocytarnymi.

Leczenie tego typu niedokrwistości będzie zależało od tego, jaka jest podstawowa przyczyna niedoboru witamin. Zazwyczaj niedobór witaminy B-12 rozpoznaje się na podstawie rutynowego badania krwi. W zależności od przyczyny niedoboru witaminy, dostawca usług medycznych może zalecić inne badania krwi, takie jak biopsja szpiku kostnego, aby określić dokładny problem. Po postawieniu diagnozy, niedobór witaminy B-12 leczy się tabletkami z kwasem foliowym lub zastrzykami.

Stwardnienie rozsiane

Nie ma określonego niedoboru witaminy, który powoduje stwardnienie rozsiane. Choroba ta jest zaburzeniem autoimmunologicznym. Nie ma jednej przyczyny stwardnienia rozsianego, ale powszechnie dotyka ono kobiet w średnim wieku. Nieprawidłowości genetyczne są głównym motorem choroby, podczas gdy czynniki środowiskowe, takie jak otyłość, zakażenie wirusem Epsteina-Barr i hormony płciowe odgrywają rolę ochronną. Pozostaje jednak pytanie: czy niedobór witamin jest przyczyną stwardnienia rozsianego?

Chociaż dokładna przyczyna SM nie jest znana, naukowcy uważają, że niedobór witaminy D może wpływać na przebieg i aktywność choroby. W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Kalifornijski naukowcy przyjrzeli się związkowi między poziomem witaminy D a zmianami w mózgu. Wysoki poziom witaminy D był związany z mniejszą ilością aktywnych zmian i mniejszą ilością nawrotów. Zwiększenie poziomu witaminy D, szczególnie we krwi, może pomóc w zapobieganiu rozwojowi choroby.

Podobne tematy