Różnica między lekami a suplementami

Ostatnie badanie porównywało skuteczność leków i suplementów diety. Oceniono również połączenie leku i suplementu. Ale czy połączenie jest lepsze? Pomimo ostatnich badań, eksperci nadal nie są pewni co do korzyści płynących z każdego z nich. Dowiedzmy się więcej o ich zaletach i wadach. Poniżej wymieniono kilka powszechnych błędnych przekonań na temat tych dwóch. Dokładne zrozumienie tych dwóch jest niezbędne. Ale skąd wiesz, który z nich jest najlepszy dla Twoich potrzeb?

Naturalne suplementy diety

Różnica między suplementami diety a lekami polega na rodzaju organu regulacyjnego, który reguluje te substancje. Leki są regulowane przed i po wprowadzeniu na rynek, podczas gdy suplementy diety są regulowane dopiero po sprzedaży produktów. W większości przypadków suplementy nie są regulowane, dopóki nie spowodują negatywnych skutków lub nie zostaną uznane za nielegalne. Oznacza to, że niebezpieczne suplementy mogą siedzieć na półkach sklepowych przez lata, zanim odkryto jakiekolwiek doniesienia o takich skutkach ubocznych.

Wiele osób uważa produkty naturalne za pomocnicze i nie tak skuteczne jak farmaceutyki. Jednak produkty te są równie silne jak wiele farmaceutyków i powinny być traktowane jako uzupełnienie zdrowego stylu życia. Produkty naturalne mogą jednak wchodzić w interakcje z innymi farmaceutykami i powinny być omówione z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego schematu suplementacji. Naturalne suplementy diety są bezpieczniejsze niż wiele leków, dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek nowych suplementów najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Farmaceutyki o wysokim stopniu regulacji

Istnieje znacząca różnica pomiędzy suplementami a farmaceutykami o wysokim stopniu regulacji. Suplementy, w przeciwieństwie do nich, nie są regulowane zanim trafią na rynek. Często są one sprzedawane konsumentom, zanim ujawnią się negatywne skutki działania produktu. Prowadzi to do problemu nielegalnych suplementów, które mogą pozostawać na półkach przez lata. Ale co z recenzjami przed wprowadzeniem na rynek? Które z nich są lepsze? Przeanalizujmy po kolei każdą kategorię suplementów.

Podczas gdy farmaceutyki podlegają rygorystycznym kontrolom FDA, producenci suplementów nie. Chociaż agencja reguluje ich oznakowanie, nie może zweryfikować ich zgodności, dopóki produkt nie zepsuje się lub nie zostanie źle oznaczony. Producenci suplementów mogą również nie wymieniać żadnych potencjalnie szkodliwych składników. Ponieważ suplementy nie są poddawane rygorystycznym testom, ich przyjmowanie może być niebezpieczne. Istnieją nawet przypadki zgonów związane z suplementami. Ostatecznie decyzja sprowadza się do tego, co jest dla Ciebie najlepsze.

Ścisła regulacja przedrynkowa

Szeroki plan FDA dotyczący regulacji suplementów diety ma pewne poważne konsekwencje. Dzięki niemu agencja stałaby się odpowiednikiem Departamentu Pojazdów Samochodowych. Zamiast wydawać opinię na temat bezpieczeństwa i legalności produktu, agencja byłaby uprawniona do zatwierdzania lub odrzucania go przed wprowadzeniem na rynek. Oznacza to, że niebezpieczne suplementy mogłyby leżeć na półkach sklepowych przez lata, zanim ich skutki byłyby znane. Ale de facto proces zatwierdzania przedrynkowego byłby katastrofą dla branży.

Regulacje FDA nie zapobiegną produkcji zafałszowanych HS, ale znacznie zwiększą ich szanse na wykrycie przez RA. To z kolei zniechęci firmy do produkcji zafałszowanych HS. Korzyści płynące z tego systemu są liczne. Wśród nich:

Efekty uboczne

Chociaż większość efektów ubocznych jest niewielka, to w przypadku niektórych leków mogą wystąpić poważne reakcje. Niektóre leki mogą powodować skutki uboczne, ale ujawniają się one dopiero po połączeniu ich z innymi substancjami. Interakcje te mogą prowadzić do przypadkowego przedawkowania. Po przypadkowym przedawkowaniu narkotycznych środków przeciwbólowych odnotowano infekcje i śmierć. Na przykład sok grejpfrutowy może zakłócać działanie kilku leków, w tym leków na ciśnienie krwi i cholesterol.

Każdy rodzaj leku wiąże się z efektami ubocznymi. Podczas gdy niektóre efekty uboczne są stosunkowo niewielkie i znikają zaraz po zaprzestaniu przyjmowania leku, inne mogą być poważne i wymagać hospitalizacji. Niektóre z najczęstszych efektów ubocznych to rozstrój żołądka, senność lub suchość w ustach. W rzadkich przypadkach, efekty uboczne leku mogą powodować poważne komplikacje, w tym wady wrodzone, hospitalizację, a nawet śmierć. Jeśli doświadczasz któregoś z tych skutków ubocznych, być może nadszedł czas, aby zwiększyć lub zmniejszyć dawkę leku.

Regulacje FDA

Food and Drug Administration (FDA) reguluje leki i suplementy, które zostały zatwierdzone przez agencję. Dokumenty te, znane również jako wytyczne, dostarczają informacji o aktualnym sposobie myślenia Agencji na dany temat. Dokumenty te powinny być postrzegane raczej jako zalecenia niż wymagania prawne. Często używa się w nich słowa “powinny”, co oznacza zalecenie lub sugestię, i nie należy się na nich opierać w kwestii przepisów. Jednak wiele osób myli dokumenty z wytycznymi z wymogami prawnymi.

FDA proponuje nowy projekt ustawy mający na celu rewizję ustawy o żywności i lekach z 1906 roku. Ustawa ta rozszerzyłaby nadzór FDA na urządzenia terapeutyczne i kosmetyki, usunęłaby wymóg udowodnienia zamiaru oszustwa w sprawach o błędne oznakowanie leków oraz ustanowiłaby bezpieczne tolerancje dla nieuniknionych substancji trujących. Wyeliminowałaby ona również potrzebę wykazania intencji, aby podlegać regulacji na mocy poprawki Sherleya. W rezultacie zalecenia FDA są obecnie rozważane przez Kongres, co sprawi, że agencja będzie bardziej odpowiedzialna i skuteczna.

Podobne tematy