Jakie witaminy można przyjmować po COVID?

Istnieje kilka różnych rodzajów witamin, które można brać po COVID. Niektóre z nich to witamina C, kwas askorbinowy, cynk i melatonina. Poniżej znajduje się krótki przegląd każdego typu. Oprócz witaminy C, suplementy te mogą zawierać również inne składniki odżywcze. Głównym celem przyjmowania tych suplementów jest pomoc organizmowi w powrocie do zdrowia po przebytym COVID. Oprócz witaminy C, suplementy te mogą zawierać również inne składniki odżywcze, takie jak Selen i cynk.

Witamina C

W małym RCT w Iranie zaobserwowano, że witamina C może zmniejszyć ryzyko śmiertelności u pacjentów z COVID, a wysoka dawka była związana z niższą temperaturą ciała i poprawą nasycenia tlenem kapilarnym. Ponadto pacjenci w tym badaniu doświadczyli również krótszych pobytów na oddziale intensywnej terapii. W innym, większym badaniu przeprowadzonym w Pakistanie odnotowano, że pacjenci, którzy otrzymywali witaminę C po COVID, mieli mniejszą śmiertelność i mniej powikłań w porównaniu z tymi, którzy otrzymywali placebo.

Oprócz tego, że witamina C jest doskonałym antyoksydantem, może ona zmniejszyć nasilenie infekcji COVID-19. Wykazano, że przeciwwirusowe działanie witaminy C polega na hamowaniu produkcji IL-6 przez śródbłonek. ET-1 jest silnym peptydem zwężającym naczynia krwionośne, który jest związany z różnymi chorobami płuc i zapaleniem płuc. Witamina C może być realnym sposobem leczenia COVID-19, przy czym konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia korzyści z leczenia witaminą C.

Cynk

Istnieje kilka powodów, dla których przyjmowanie witamin z cynkiem po COVID może przynieść korzyści. Po pierwsze, badania wykazały, że przyjmowanie cynku po COVID może zmniejszyć nasilenie wirusa. W jednym z badań zarówno cynk, jak i kwas askorbinowy były związane z krótszym czasem trwania objawów. Jednak nie dotyczyło to samego cynku. Oba suplementy mogą pomóc w zmniejszeniu nasilenia objawów po COVID, ale dokładny mechanizm nie jest w pełni poznany.

Oprócz leczenia objawów COVID, suplementy cynku mogą pomóc w ochronie organizmu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Uważa się, że te szkodliwe związki przyczyniają się do procesu starzenia i problemów zdrowotnych. Przeciwutleniacze neutralizują te wolne rodniki i zapobiegają dalszym uszkodzeniom. Typowe suplementy cynku zawierają 5-10 mg na porcję. Wyższe dawki mogą być potrzebne przez okres do dwóch tygodni. Jednak dawka cynku nie powinna przekraczać zalecanego dziennego spożycia.

Kwas askorbinowy

Kwas askorbinowy jest ważną witaminą rozpuszczalną w wodzie, która przynosi korzyści kliniczne, zwłaszcza u pacjentów z poważnymi chorobami. Naukowcy wykazali jego właściwości antyoksydacyjne w stanach ostrego stresu oksydacyjnego, takich jak sepsa. Obecność kwasu askorbinowego w organizmie może pomóc w zwalczaniu stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego, co skutkuje korzystną odpowiedzią immunologiczną. Dodatkowo kwas askorbinowy jest tani, co może być istotne dla pacjentów w warunkach post-COVID.

Duże randomizowane badania oceniające przyjmowanie kwasu askorbinowego po COVID nie zostały jeszcze przeprowadzone. Do jednego z badań włączono krytycznie chorych pacjentów z grupy COVID-19 i randomizowano ich do podawania dużych dawek kwasu askorbinowego (12 g/kg/dobę) lub placebo. Chociaż głównym wynikiem badania był brak ogólnej poprawy odwracalności, to jednak poprawiło ono utlenowanie i skróciło czas pobytu na oddziale intensywnej terapii.

Melatonina

Pierwszą kwestią do rozważenia przy przyjmowaniu witamin z melatoniną po COVID jest bezpieczeństwo stosowania suplementów. Chociaż korzyści są niezaprzeczalne, suplementy melatoniny mogą mieć pewne ukryte wady. Ten artykuł obejmie te potencjalne zagrożenia i omówi, czego powinieneś unikać. Ponadto, przeczytaj o niektórych obawach dotyczących bezpieczeństwa suplementów diety. Korzystne może być przyjmowanie melatoniny z umiarem.

Niektóre badania sugerują, że suplementacja melatoniną może powodować niekorzystne skutki uboczne u niektórych osób. Chociaż może być przydatna u osób z niektórymi zaburzeniami snu, profil melatoniny nie jest stały z dnia na dzień. Ponadto przy określaniu jej skuteczności klinicznej należy brać pod uwagę indywidualne różnice w metabolizmie i wrażliwości na melatoninę. O ile dawka melatoniny 0,3-0,5 mg może być bezpieczna dla większości badanych, o tyle większe dawki mogą wywoływać senność i powodować wiele działań niepożądanych. Dotyczyło to szczególnie dzieci, astmatyków i kobiet w ciąży.

W dłuższej perspektywie melatonina może być przydatna w leczeniu COVID-19. Może zmniejszyć zachorowalność i śmiertelność u pacjentów z COVID-19. Badania wykazały, że melatonina pomaga poprawić jakość snu i zmniejszyć stan zapalny oraz stan zapalny indukowany cytokinami. Melatonina może również poprawić układ odpornościowy, co może zapobiec progresji COVID-19. Pomimo tych obaw, melatonina jest bezpieczna i skuteczna.

Podobne tematy